Rikoksen uhri

Rikosoikeuteen liittyvät toimeksiannot ovat asianajotoimistomme kaikkein keskeisintä osaamisaluetta. Rikoksen uhrina eli asianomistajana Sinulla on oikeus saada valtion varoista maksettava oikeudenkäyntiavustaja, mikäli olet joutunut perheväkivallan tai siihen verrattavissa olevan teon tai seksuaalirikoksen uhriksi. Pääsääntöisesti tämä asianomistajan oikeus valtion varoista maksettavaan oikeudelliseen apuun koskee myös muita henkeen, terveyteen tai vapauteen kohdistuvia rikosasioita. Oikeudellinen avustaja on usein tarpeen jo esitutkintavaiheessa.

Muiden kuin edellä mainittujen rikosten kohdalla asianomistajalle voidaan myöntää asianomistajan taloudellisista olosuhteista riippuen oikeusapua valtion varoista (ks. oikeusapu valtion varoista).  Jos rikoksella on aiheutettu henkilövahinko, voi Valtiokonttori korvata kohtuulliset oikeudenkäyntikulut sekä esim. oikeusturvavakuutuksen omavastuuosuuden. Rikosoikeudellinen osaamisemme on käytössäsi, jos olet joutunut rikoksen uhriksi. Avustamme Sinua asiaan liittyvien oikeudellisten asioiden hoidossa aina rikosilmoituksen laatimisesta ja esitutkinnasta lähtien mahdolliseen oikeudenkäyntiin ja vahingonkorvausten maksamiseen saakka. Muistathan, että vahingonkorvausta ei tuomita, ellet Sinä sitä vaadi. Laadimme vahingonkorvausvaatimuksen puolestasi ja ajamme vaatimuksiasi myös oikeudenkäynnissä. Käänny luottamuksella suoraan asianajotoimistomme lakimiesten puoleen asiasi selvittämiseksi.






Asianajotoimisto
Atte Niemi Oy

Atte Niemi
asianajaja, varatuomari
044 300 2744
atte@atteniemi.fi

Ismo Mattila
varatuomari
044 520 6261
ismo.mattila@atteniemi.fi

Jonas Salonen
asianajaja, varatuomari
040 127 1232
jonas.salonen@atteniemi.fi

Hannu Viitanen
asianajaja, varatuomari
0400 353 494
hannu.viitanen@atteniemi.fi

Taina Niemi
asianajaja, varatuomari
040 744 4038
taina.niemi@atteniemi.fi

Jukka Relander
lakimies
040 674 6636
jukka.relander@atteniemi.fi

Jenna Niemi
toimistopäällikkö
044 520 6260
toimisto@atteniemi.fi

Fanni Säämänen
oikeustieteen ylioppilas
fanni.saamanen@atteniemi.fi

 

Suomen Asianajajaliiton jäsen