Rikosasian vastaaja (syytetty)

Mikäli olet syytettynä rikosasiassa, on Sinulla pääsääntöisesti oikeus valtion osittain tai kokonaan kustantamaan oikeusapuun, mikäli et itse kykene maksamaan puolustautumisestasi aiheutuvia kustannuksia (ks. oikeusapu valtion varoista). Vakavissa rikosepäilyissä epäillylle tai syytetylle voidaan määrätä puolustaja tuloista tai varallisuudesta riippumatta. Tällöin puolustautumiskustannukset tai osa niistä voidaan oikeudenkäynnin lopuksi määrätä korvattavaksi valtiolle. Valtio on pääsääntöisesti velvollinen korvaamaan syytetyn puolustautumiskulut syytteen tullessa hylätyksi. Oikeudellinen avustaja on tarpeen usein jo esitutkintavaiheessa. Käänny rohkeasti puoleemme asian selvittämiseksi.





Asianajotoimisto
Atte Niemi Oy

Atte Niemi
asianajaja, varatuomari
044 300 2744
atte@atteniemi.fi

Ismo Mattila
varatuomari
044 520 6261
ismo.mattila@atteniemi.fi

Jonas Salonen
asianajaja, varatuomari
040 127 1232
jonas.salonen@atteniemi.fi

Hannu Viitanen
asianajaja, varatuomari
0400 353 494
hannu.viitanen@atteniemi.fi

Taina Niemi
asianajaja, varatuomari
040 744 4038
taina.niemi@atteniemi.fi

Jukka Relander
lakimies
040 674 6636
jukka.relander@atteniemi.fi

Jenna Niemi
toimistopäällikkö
044 520 6260
toimisto@atteniemi.fi

Fanni Säämänen
oikeustieteen ylioppilas
fanni.saamanen@atteniemi.fi

 

Suomen Asianajajaliiton jäsen